Светлините на коледната елха грейнаха тази вечер в Кубрат.
На площада в централната част на града десетки жители, малки и големи, се събраха, за да споделят заедно празничната атмосфера.
Изложба с творби на Георги Трифонов бе открита тази вечер в галерия Vejdi. Идеята за експозицията „Пътят“ била на Вежди Рашидов, който се заел с подреждането и организацията на 18-те платна.
„Ако кажа, че това е един от малкото ми добре приятели, няма да излъжа. Още от Художествената гимназия по някаква причина се обикнахме“, разказа Вежди Рашидов.
Много отдавна започнахме да си вярваме. И не за друго - защото всеки поотделно носи свой свят. Много развито мислене, различни работа, а страшно близки по магнетизъм. Това е някаква магия. Ние не искахме да си подражаваме, защото всеки беше различен, но си допадахме. Специално Гошо е един сложен човек, един особен космос, с особен характер и страшно нежен човек, подчерта Рашидов.
„Гошо е един от най-добрите български рисувачи. Не се е родил още такъв рисувач, майстор на линията. Ед
Заех се с нов прочит, който кореспондира с музиката на Дечо Таралежков. Чисто текстово „Криворазбраната цивилизация“ намира път към съвременния зрител, защото зад привидната историческа рамка стоят много съвременни отношения и те трябва да бъдат прочетени днес и сега. Това казва режисьорът Николай Гундеров по повод премиерата на популярния мюзикъл.
Този спектакъл няма нищо общо с това, което зрителите познават от афиша на Музикалния театър, коментира Александър Мутафчийски, в ролята на хаджи Коста.
Музиката от оригиналната пиеса е допълнена и обогатена с много преработки и аранжименти, направени специално за този спектакъл, и вплетени в цялата драматургична линия – с цел да илюстрират, подчертаят и подсилят драматургичното действие, казва диригентът Людм
В рамките на Дните на турската култура в България в София се състоя премиерата на анимационния филм „Рафадан Тайфа: Хайриматур“, продукция на турската общественат телевизия ТРТ.
Това е първата прожекция на турски анимационен филм в София, съобщиха от турското посолство.
Галапремиерата на филма, който за първи път представя турска анимация на децата в София, се състоя едновременно в две зали на „Сине Гранд“ в София Ринг мол.
Подчертавайки акцента върху децата в рамките на културните програми, посланикът на Турция в София Мехмет Саит Уянък отбеляза: „Нашата цел беше да организираме събитие за децата тук. През тази седмица провеждаме Дни на турската култура в София. Ще има семинари, модни ревюта и кулинарни презентации. В рамките на тази инициатива ще отбележим и Световния ден на турското кафе със специални дегустации за нашите гости&
Сингълът Love Somebody на Морган Уолън зае първо място в класацията Хот 100 на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Песента, която излезе на 18 октомври, е третата, с която изпълнителят оглавява класацията.
Уолън обяви песента през месец май в ТикТок и я изпълняваше на концертите си в Европа от турнето One Night at a Time.
Шабузи отстъпи на втора позиция с A Bar Song след 15 седмици на върха на чарта.
Били Айлиш слиза от второ на трето място с Birds of a Feather.
Песента Espresso на Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше трета позиция в класацията, слиза на пето място, а другото парче на певицата Taste отива на девета от осма позиция.
На четвърто място е Die With a Smile на Лейди Гага и Бруно Марс, който е и на осма позиция в чарта с APT.
Пост Малоун в сътрудничество с Морган Уолън слизат от пето на шесто място с I H
На 6 ноември е премиерата на „Чумата“ в Сатиричния театър – весел разказ за сериозни неща, съобщават от трупата.
Автор е Джордже Кокош, а преводът е на Аглика Олтеан.
„Имало един режисьор. Така му се стекъл животът, че за известно време станал началник. Туй време свършило и той решил да се върне към това, което най-много обича. Към това, което го е пленявало от дете. Към това, без което не може. Театърът! И харесал една пиеса. Ама не просто я харесал, а се запленил. В нея се разказвало за едни хора, които гледат прасета, но се появила чума по свинете и държавата трябвало да им ги избие, за да ликвидира огнището на заразата. Хората не щели да им трепят прасенцата и се заинатили. И се борили, ама с всички средства се борили, да не си дадат животинките. Чиновникът и гражданинът влезли смело в
„Отново се събираме да посрещнем коледната елха, която ще грейне тази вечер. Да си пожелаем през следващата година да бъдем здрави, усмихнати, изпълнени с надежда за по-добра година. Весело посрещане на коледните и новогодишни празници с близки и познати. Нека бъдем все така усмихнати, защото животът е красив, ако ние си го направим красив. Благодаря ви, че сте тук“, каза в приветствието си към гражданите кметът на Кубрат Алкин Неби.
След произнесеното слово, по традиция той отправи апел към децата за обратно броене от десет до едно, след което грейнаха светлините на коледната елха.
Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.
Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.
The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.
През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest. На 13 се
На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н
Дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, са част от изложбата „Постройки и пейзажи“.
Експозицията е на Сибила Керелезова и ще бъде представена от 19 септември до 4 октомври в столичната галерия Depoo.
„Постройки и пейзажи“ е серия от дигитални колажи, конструирани от авторски фотографии на архитектурни обекти, в които градът е преустроен в декор на цветен следобеден сън. Елементите на еклектичната градска среда в София се обединяват във физически неосъществими постройки и сцени, които стоят на границата на действителността“, разказват от екипа.
Сибила Керелезова е родена през 1997 в гр. Кърджали. Тя е графичен дизайнер и художник, живее и работи в София. През 2020 г. завършва специалност „Инженерен дизайн“ в Технически университет - София, а през 2022 г. - магистърска степен в НХ
Близо три часа продължи състоялият се снощи концерт от Националното турне на концерти с кауза под наслов "С песен и стих в сърцата".
Каузите, зад които стоят организаторите и изпълнителите в изявата са две, едната е за предоставяне на информация за превенция и насърчаване на жените и мъжете на възраст между 25 и 35 години да се изследват, за да разберат какъв е репродуктивният им статус.
Изследването дава възможност за преценка, бъдещ избор според съвременната медицина, и вземане на адекватни мерки. Кампанията насочва вниманието към темата и важността от навременни изследвания в ранна възраст, дава възможност за обмяна на опит и срещи с жени, преминали по пътя на репродуктивните проблеми. Втората кауза е за пускането в ефир по радиостанциите на повече българска музика.
На сцената излязоха българските изпълнители Маргарита Хранова, Нели Рангелова, Пе
Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.
Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".
Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.
„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че
Малките жители дълго играха хоро, а Снежанки раздаваха сладки на всички присъстващи.